KONTYNENTY

  • Azja
  • Afryka
  • Ameryka Północna
  • Ameryka Południowa
  • Europa
  • Australia
Informacje:

Dach i symbol Afryki, śnieg na równiku. Ngorongoro- żywa Arka Noego.

Kilimandżaro (5895 m) - dach a zarazem herb Afryki. Najwyższa wolno stojąca góra świata. Wulkan. U podnóża rozciąga się typowo afrykańska sawanna, gorąca i pełna zwierząt. Pierwszego Europejczyka, który odważył się opowiadać o śniegach pod równikiem, wyśmiano. Dla arabskich handlarzy to od zawsze Góra Karawan. Jasny szczyt wiernie wskazywał im drogę z odległości blisko dwustu kilometrów. Szczyt zdobyła niemiecka ekspedycja pod wodzą Hansa Meyera w roku 1886. Dziś o zdobycie szczytu pokusić się mogą turyści, konieczne jest jednak przygotowanie kondycyjne. Kilimandżaro składa się z wielu wulkanów, z których główne to: Shira, najwyższy i najmłodszy Kibo oraz Mawenzi. Na najwyższy szczyt masywu i jednocześnie najwyższy punkt wulkanu Kibo- Uhuru Peak (5895m) wiedzie kilka różnych dróg.

Korzystamy z drogi Marangu lub Machame. Główną przeszkodą dla zdobywających szczyt jest rozrzedzone powietrze. Powyżej 5000 metrów raczej nikogo nie omija ogólne osłabienie, zdarzają się też zawroty i bóle głowy, bóle żołądka. Poprzez wejście odpowiednią drogą oraz w odpowiednim tempie staramy się zapewnić dokładną aklimatyzację tak aby powyższe dolegliwości wystąpiły w stopniu możliwie znikomym i nie były przeszkodą w drodze na szczyt. Ze względu na wysokość i położenie geograficzne należy się liczyć z bardzo silnym promieniowaniem słonecznym. Nie należy jednak zapominać o różnicy wysokości i odległościach.. Temperatury wahają się od ponad trzydziestu stopni na dole do poniżej minus dziesięciu w czasie zdobywania szczytu.

Program:

Wylot do Nairobi do Kenii lub do Dar es Sallam do Tanzanii nastąpi z Warszawy. Następnie udamy się busem do miasta Arusha i Moshi. ( w drugiej opcji lecimy do Dar es Sallam i w zaleznosci od lotu albo nocujemy w mieście albo od razu jedziemy do Moshi )

Tu zatrzymamy się na jeden dzień. Po noclegu i załatwieniu formalności jedziemy do bramy parku Kilimandżaro , na skraju tropikalnej puszczy, tu zaczyna się podejście. Poprzez gęstą, dziką dżunglę , w ciągu 4-5 godzin docieramy do pierwszego miejsca noclegowego Mandara Hut (2800m). Następnego dnia ruszamy na podobny odcinek, poprzez dżunglę a następnie wysoką kosodrzewinę dochodzimy do obozu na 3750m – Horombo Hut. Kolejnego dnia po krótkim pobycie aklimatyzacyjnym w okolicach góry Mavenzi schodzimy do tego samego obozu na tej samej wysokości. Do Kibo Hut na 4800m następnego dnia docieramy po 6-8 godzinnym podejściu. Atak na szczyt rozpoczyna się o północy. W nocy jest zimno i zamarznięte piargi ułatwiają stopom oparcie. Podejście trwa około 7 godzin. Po około sześciu godzinach marszu nad niedalekim szczytem Mawenzi w niesamowitych barwach wschodzi słońc. Na szczycie jest drewniana tablica, która informuje, że znajdujemy się w najwyższym punkcie Afryki na Uhuru Peak 5895m. Ze szczytu schodzimy na odpoczynek do Kibo, po odpoczynku schodzimy na nocleg prosto do Horombo.

Następnego dnia schodzimy do bram parku. Po zejściu na sam dół odpoczywamy w Moshi. 

Po odpoczynku wynajętymi autami terenowymi jedziemy do wyboru na dwu lub czterodniowe safari. Odwiedzimy Park Lake Manyara, kalderę Ngorongoro, w wersji rozszerzonej pojedziemy do Parku Serengetti, Lake Natron, u stóp wulkanu Oldonyo wykąpiemy się w bajecznym wodospadzie. W drodze powrotnej możemy udać się w odwiedziny do wioski masajskiej. Przelatujemy samolotem  na wybrzeże skąd przepływamy na Zanzibar gdzie zamieszkamy w hotelu i skąd będziemy zwiedzać wyspę i stolicę kraju, istnieje możliwość nurkowania, pływania z żółwimi morskimi w atolu. Dojazd na wyspę trwa cały dzień, istnieje prawdopodobieństwo że nie zdążymy na katamaran i wtedy przelatujemy na wyspę awionetką ( koszt dodatkowy 50$ ). Istnieje tez możliwość przelotu bezpośrednio na wyspę z Arushy, czas lotu 1.40 min. Na wyspie odwiedzimy Jambiani lub plaze Kengwa i Nyngwi gdzie zregenerujemy siły nad Oceanem Indyjskim.

Po dwutygodniowej przygodzie wracamy do Polski, odlatujemy z Dar es Sallam.

Koszty –  3500usd + ok ( 2400zl - 3500zl ) bilet lotniczy + ( 500usd opcja z Zanzibarem )

Koszt obejmuje:

organizację wyprawy, przelot do Tanzanii lub Kenii i z powrotem, przejazd do Moshi lub Arusha i z powrotem, przejazdy do parków narodowych i na safari, noclegi w hotelach w Moshi, Arusha i w Dar es Salaam, w górach noclegi w namiotach, wyżywienie: na dole 2 posiłki dziennie, w górach i na safari dodatkowo suchy prowiant jako trzeci posiłek, na trekkingu posiłki przygotowane przez kucharza, 6- dniowy trekking , koszt wynajęcia przewodników, tragarzy i kucharzy, koszta wstępu do parków: Kilimandżaro, koszta noclegów w parku Kilimandżaro, specjalne ubezpieczenie trekkingowe i ubezpieczenie od kosztów leczenia, pobyt na Zanzibarze
Koszt nie obejmuje: wizy tanzańskiej i kenijskiej (50$ kazda ), obowiązkowych napiwków (około 120 $), alkoholu, wyzywienia na lotniskach

Porady:

Procedura opłat:

Zaliczkę w kwocie 5000 zł należy wpłacić najpozniej na 60 dni przed wyjazdem, reszta na 30 dni przed wyprawą,wszelkie zwroty pieniędzy w wypadku wycofania się z wyprawy są dokonywane do dnia wyjazdu po potrąceniu kosztów związanych z wyprawą ( bilety, ubezpieczenia, pozwolenia itd. )

Potrzebne dokumenty:

Paszport ważny 6 miesięcy, wiza Kenia, Tanzania

Transport:

Przelot KLM, Emirates, Egypt Airlines, Quatar Airlines, safari jeepy, busy między miejscowościami, prom na Zanzibar

Zakwaterowanie:

Noclegi w hotelach klasy turystycznej, noclegi w górach w namiotach, noclegi na Zanzibarze w 3* hotelach.

Jedzenie:

Posiłki w górach przygotowywane są przez kucharzy, w miastach stołujemy się w miejscowych barach i restauracjach ( śniadania i obiadokolacje, w górach na drogę wydawane są lunch boxy )

Załoga:

Jeden przewodnik lokalny, jeden pomocnik z agencji afrykańskiej na 6 osób, kucharz, tragarze, lider grupy polsko i anglojęzyczny z polski

Zdrowie i ubezpieczenie zdrowotne:

Szczepienia przeciw tężcowi i żółtej febrze. Lekarstwa przeciw malarii.

Wykluczony jest udział osób z chorobą powodującą, że pobyt na dużej wysokości jest szkodliwy. Uczestnicy objęci są ubezpieczeniem alpinistycznym.

Pogoda:

Rejon Kilimanjaro – dwie pory deszczowe, elastyczny czas,  marzec a czerwiec i październik a listopad. Temperatury zazwyczaj wahają się od -10 st. do +30st.C powyżej 4000m. Często bardzo silnie operuje słońce.

Ekstra wydatki:

Nurkowanie na Zanzibarze, wycieczki fakultatywne, alkohol, pamiątki.

Osobiste wyposażenie:

- ciepłe buty skórzane

- plecak 65 - 100 litrów,

- kije teleskopowe

- krem uv

- okulary przeciwsłoneczne lepiej lodowcowe,

- 2 bluzy polar 200 lub polar 200 i polar 300,

- spodnie polar 100- 150,

- bieliznę

- spodnie i kurtkę wiatro - szczelną (np. goretexową),

- czapkę,

- ochronę głowy przed słońcem

- ochronę twarzy przed wiatrem (szalik, kominiarka, maska)

- bieliznę,

- papier toaletowy,

- przybory do mycia,

- termos

- grube skarpety wełniane lub inne termiczne - 2 pary,

- inne skarpety, mogą być cienkie odprowadzające pot lub cienkie wełniane,

- ciepłe rękawice

- śpiwór

- czołówka za zapasem baterii

- książeczkę szczepień

- ksero paszportu