KONTYNENTY

  • Azja
  • Afryka
  • Ameryka Północna
  • Ameryka Południowa
  • Europa
  • Australia

Mc Kinley 6134 m, przez miejscowych Indian zwany Denali jest najwyższym szczytem Ameryki Północnej, zaliczanym do Korony Ziemi. Szczyt został zdobyty w 1913 roku, a na wierzchołku stanęli Hudson Stuck, Walter Harper, Harry Karstens i Robert Tatum. Dla zespołu pozbawionego nowoczesnego sprzętu i niemal zupełnie nieznającego technik współczesnej wspinaczki, było to niezwykłe osiągnięcie.

Denali znany jest z arktycznych mrozów i częstych burz śnieżnych. Wiatr wiejący z prędkością 160 km/h, połączony ze śnieżną zamiecią i czterdziestostopniowym mrozem nie jest tu rzadkością nawet w pełni sezonu. Legendarne są tutejsze burze śnieżne trwające tydzień lub nawet dłużej. Szczyt zdobywamy na przełomie maja i czerwca. Duże różnice temperatury od +32 do -40 stopni. Silny wiatr może bardzo spotęgować odczucie zimna.

Program

Szczyt zdobywamy granią West Buttress. Pierwszy etap to przelot taksówką powietrzną z Talkeetna do bazy na położonej na lodowcu Kahiltna (2200m). Stamtąd transport ładunków przy użyciu sań do obozu I, II, III aby dotrzeć do położonego na wysokości 4330 m Base Campu. Eksponowana grań prowadzi do ostatniego obozu High Campu (5240 m). z którego przy dobrej pogodzie zdobywamy szczyt. Droga wejścia jest generalnie śnieżna, często występują szczeliny, które mogą być zakryte.

Mc Kinley nie jest łatwą górą. Lecimy do Anchorage, największego miasta Alaski. Z którego udamy się Vanem do Talkeetna, miejscowości leżącej u wrót Denali National Park. Następny dzień przeznaczony będzie na zakupy żywności i paliwa, wynajęcie sań i rakiet śnieżnych, załatwienie formalności parkowych i transportu do bazy.

Następne dni to powrót do bazy na lodowcu Kahiltna, skąd samoloty zabiorą nas do Talkeetna. Ewentualny wolny czas przed odlotem poświęcimy na odpoczynek wśród miejscowej, zupełnie nieskażonej i pierwotnej fauny i flory. Powrót do Polski po ok 3 tygodniach.

Koszt ok. 4375 usd, + 1500zł obejmuje:

organizację wyprawy, noclegi w namiotach wyprawowych oraz na campingach i w hotelach/hostelach, ubezpieczenie alpinistyczne, wyżywienie w górach, pozwolenie na atak szczytowy, przelot z Polski na Alaskę i z powrotem, przelot awionetką na lodowiec i z powrotem, transport drogowy, sprzęt typu gaz, sanie, łopaty, radio, piły, trasery, liny.
W koszt nie są wliczone:

alkohol, wiza amerykańska, wyżywienie na dole, wynajęcie rakiet lub nart, dodatkowe zwiedzanie.

Porady

Procedura opłat:
Zaliczkę w kwocie 4500 zł należy wpłacić najpozniej na 65 dni przed wyjazdem, reszta na 15 dni do wyjazdu, wszelkie zwroty pieniędzy w wypadku wycofania się z wyprawy są dokonywane do dnia wyjazdu po potrąceniu kosztów związanych z organizacją wyprawy (bilety, ubezpieczenia, pozwolenia itd.).

Potrzebne dokumenty:
Paszport z wizą do USA

Transport:
Samoloty, bus, pociąg.

Zakwaterowanie:
Nocleg w hotelach i namiotach.

Jedzenie:
Przygotowujemy sami posiłki na kuchenkach turystycznych, w górach jedzenie liofilizowane.

Załoga:
Jeden przewodnik z doświadczeniem alpejskim na 5-10 osób.

Zdrowie i ubezpieczenie zdrowotne:
Wykluczony jest udział osób z chorobą powodującą, że pobyt na dużej wysokości jest szkodliwy. Uczestnicy objęci są ubezpieczeniem alpinistycznym.

Pogoda:
Rejon Alaski charakteryzuje się częstymi zmianami pogody wywoływanymi poprzez bliskość morza. Latem jest tu mało dni słonecznych. Temperatury zazwyczaj wahają się od -25 st. do +20st.C. Z powodu wysokości i dużej ilości śniegu często bardzo silnie operuje słońce.

Ekstra wydatki:
Dla chętnych posiłki w restauracji, alkohol, pamiątki.

Osobiste wyposażenie:

5 karabinków (w tym 2 zakręcane),
2 pętle z taśmy 50-70 cm,
jumar,
750 gram gazu pasującego do własnego palnika, czyli 1 butla 500 g i jedna 250 g,
kask,
czekan,
raki dopasowane do butów,
uprząż,
ciepłe buty skórzane lub buty termiczne ze sztywną podeszwą lub skorupy,
plecak 65 - 100 litrów,
folia NRC,
kije teleskopowe,
krem uv,
okulary przeciwsłoneczne lepiej lodowcowe,
2 bluzy polar 200 lub polar 200 i polar 300, spodnie polar 100- 150, bielizna,
karimata lub materac samo pompujący,
spodnie i kurtka wiatro - szczelna (np. goretexowa), czapka,
ochrona twarzy przed wiatrem (szalik, kominiarka, maska),
bielizna,
papier toaletowy,
menażka, sztućce, nóż,
przybory do mycia,
termos stalowy,
grube skarpety wełniane lub inne termiczne (2 pary,)
inne skarpety, mogą być cienkie odprowadzające pot lub cienkie wełniane,
ciepłe rękawice narciarskie lub łapawice z wkładką polarową,
rękawice zapasowe (najlepiej narciarskie, mogą być grube polarowe),
śpiwór,
stuptuty (ochraniacze),
czołówka za zapasem baterii (najlepiej diodowa, baterie litowe),
zapalniczka (na kamień).