KONTYNENTY

  • Azja
  • Afryka
  • Ameryka Północna
  • Ameryka Południowa
  • Europa
  • Australia

Mont Blanc (4807m.n.p.m.), według większości geografów jest najwyższym szczytem Europy. Znajduje się w masywie Mont Blanc, w którym to królestwo Alp osiąga swój absolut, szczególnie z powodu wysokości i wielkich rozmiarów tutejszych szczytów. Mont Blanc jest najlepszym punktem widokowym w Alpach, nie tylko ze względu na swoją wysokość, ale też z powodu oryginalnych kształtów otaczających go skalnych baszt i iglic oraz potężnych ścian i filarów piętrzących się ponad milczącymi lodowcami.

Szkolenie Alpinistyczne w Masywie Mont Blanc  będziemy przeprowadzać graniami Gouter i Bossons, czyli drogą najbezpieczniejszą i najmniej trudną. Większość drogi biegnie łagodnie nachylonym śnieżnym zboczem, a potem śnieżno-lodową granią o nachyleniu do 40 stopni.

Trudności szkolenia alpinistycznego na Mont Blanc nie powinny być zbyt dużą przeszkodą dla przeciętnego wspinacza pod warunkiem odpowiedniego przeszkolenia.  Ze względu na względnie dużą wysokość dokuczliwe mogą być brak tlenu, niskie ciśnienie oraz silne słońce. Polecam marsze i biegi. W miejscach i sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych nastąpi asekuracja liną. Podczas każdego wyjazdu staramy się zapewnić dokładną aklimatyzację.

Program

Przejazd Warszawa - Chamonix.
Nocleg na campingu lub w schronisku.
Wjazd kolejką gondolową na 1800m, nocleg, podejście na 2700 i 3200m, nocleg w namiotach lub schronisku.
Podejście do Aiguille de Gouter (3800m), nocleg 
2 dni rezerwy.
Przejazd do Polski.

Program szczegółowy

Wyjazd busem z Polski, start Warszawa, potem Łódz, Wrocław, Zgorzelec. Dojazd do Chamonix. Nocleg w Les Hoches na polu namiotowym.
Nastepnego dnia kolejką linową z Les Houches bądź na piechotę, (celem lepszej aklimatyzacji) docieramy do Nid d’Aigle (Orle Gniazdo, 2400m) skąd po noclegu rozpoczyna się podejście. Pierwszym naszym celem jest tzw Domek Forysterów a potem Tete Roses schronisko położone na 3200m.n.p.m. gdzie na polu biwakowym rozkładamy namioty i gdzie przez nastepne 2 dni bedziemy się uczyć obsługi sprzetu alpinistycznego, pracy w zespole, asekuracji. Zostajemy tez tam celem lepszej aklimatyzacji i zaoszczedzenia sobie bolu głowy na szczycie. Kolejnego dnia przechodzimy przez żleb znany z lecących nim kamieni. Skalną grzędą  wchodzimy na szczyt Aiguille du Gouter - 3817m Nocujemy w schronisku Guter. Kolejnego dnia wyruszamy bardzo wcześnie rano z zamiarem szkolenia w masywie Mont Blanc. Droga wiedzie lodowcem i śnieżną granią. Poprzez zbocze Dome du Gouter docieramy do schronu Vallot 4362m. Dochodzimy do stromej grani Bossons. Wspinaczka wąskim i powietrznym grzbietem 100m grani szczytowej wymaga koncentracji.  Jeszcze tego samego dnia schodzimy do Nid d’Aigle, skąd następnego dnia na dół zabiera nas kolejka. Powrót do Polski maksymalnie po 7 dniach pobytu.

Koszt:

4700 zł z transportem lub (4200 zł. + koszt własnego transportu) wersja namiotowa , obejmuje:

organizację wyprawy, noclegi w zorganizowanych przez nas namiotach wyprawowych na dole (w górach śpimy czesciowo w namiotach czesciowo w schroniskach), specjalistyczne ubezpieczenie alpinistyczne, wyżywienie (gotujemy sami na kuchenkach), przejazd kolejką gondolową tam i z powrotem na 1800m, dojazd.
Koszt nie obejmuje:

sprzętu osobistego, gazu, wyzywienia na drogę i w miastach

Porady

Procedura opłat:
Zaliczkę w kwocie 500 zł należy wpłacić najpozniej na 60 dni przed wyjazdem ( ilosc miejsc ograniczona ), reszta na 15 dni do wyjazdu, wszelkie zwroty pieniędzy w wypadku wycofania się z wyprawy są dokonywane do dnia wyjazdu po potrąceniu kosztów związanych z wyprawą (bilety, ubezpieczenia, pozwolenia itd.).

Potrzebne dokumenty:
Dowód osobisty lub paszport.

Transport:
Dojazd samochodem do Chamonix, Kolejką linową z Les Houches bądź na piechotę celem lepszej aklimatyzacji docieramy do Nid d’Aigle.

Zakwaterowanie:
Nocleg na polu biwakowym w Chamonix w namiotach lub w schronisku i tak samo w górach w namiotach lub w schroniskach.

Jedzenie:
Przygotowujemy sami posiłki na kuchenkach turystycznych, w górach min jedzenie liofilizowane

Zdrowie i ubezpieczenie zdrowotne:
Wykluczony jest udział osób z chorobą powodującą, że pobyt na dużej wysokości jest szkodliwy. Uczestnicy objęci są ubezpieczeniem alpinistycznym.

Pogoda:
Rejon MB charakteryzuje się częstymi zmianami pogody wywoływanymi poprzez bliskość Atlantyku. Latem jest tu jednak dużo dni słonecznych, dużo więcej niż w naszych Tatrach. Temperatury zazwyczaj wahają się od -10 st. do +10st.C powyżej 4000m. Z powodu wysokości i dużej ilości śniegu często bardzo silnie operuje słońce.

Ekstra wydatki:
Dla chętnych posiłki w Chamonix w restauracji, alkohol, pamiątki.

Osobiste wyposażenie:

2 karabinki zakręcane,
2 pętle z taśmy 50-70 cm,
750 gram gazu pasującego do własnego palnika, czyli 1 butla 500 g i jedna 250,
kask,
czekan,
raki dopasowane do butów,
uprząż,
ciepłe buty skórzane lub buty termiczne ze sztywną podeszwą lub skorupy,
plecak 65 - 100 litrów,
folia NRC,
kije teleskopowe (opcjonalnie),
krem uv 30 - 60,
okulary przeciwsłoneczne lepiej lodowcowe,
2 bluzy polar 200 lub polar 200 i polar 300,
spodnie polar 100- 150,
bielizna,
karimata lub materac samo pompujący,
spodnie i kurtka wiatro - szczelna (np. goretexowa, softshell),
czapka,
ochrona głowy przed słońcem,
ochrona twarzy przed wiatrem (szalik, kominiarka, maska),
papier toaletowy,
menażka, sztućce, nóż,
przybory do mycia,
termos stalowy,
grube skarpety wełniane lub inne termiczne - 2 pary,
inne skarpety, mogą być cienkie odprowadzające pot lub cienkie wełniane,
ciepłe rękawice narciarskie lub łapawice z wkładką polarową,rękawice zapasowe (najlepiej narciarskie, mogą być grube polarowe),
śpiwór minimum do –10 stopni - stuptuty (ochraniacze),
czołówka za zapasem baterii (najlepiej diodowa, baterie litowe),
zapalniczka (na kamień).