KONTYNENTY

  • Azja
  • Afryka
  • Ameryka Północna
  • Ameryka Południowa
  • Europa
  • Australia

Elbrus uważany jest przez wielu słynnych alpinistów, z Reinholdem Messnerem na czele, za najwyższy szczyt Europy. Góra ma 5642 m. i jest o prawie 800 metrów wyższa niż Mont Blanc i zaliczana do Korony Ziemi.

Kaukaz jest wyższy niż Alpy. Jest też bardziej dziki i trudniej dostępny. Tak charakterystyczne w Alpach tłumy wspinaczy, plątaniny kolejek i wyciągów na Kaukazie występują w stopniu znikomym. Bardziej pewna i stabilna, z większą niż w Alpach liczbą dni słonecznych jest tutaj pogoda. Temperatura nocą oraz w okolicy wierzchołka może spaść do –20 stopni. W ciągu dnia dosyć dokuczliwy jest upał oraz bardzo silne słońce. Na szczyt wchodzić będziemy drogą klasyczną.

Na Kaukazie czekają nas do pokonania większe odległości niż w Alpach. Zawsze należy mieć rezerwę sił na zejście, trzeba pamiętać, że wysiłek fizyczny jest tu większy niż w Alpach. Elbrus jest wygasłym wulkanem o dwóch wierzchołkach, więc nachylenie stoku jest równomierne. Brak większych trudności technicznych oraz niebezpieczeństw czyni z góry doskonały cel dla bardziej ambitnie nastawionych turystów górskich. Wysokość 5642 m. jest jednak wyzwaniem. Nikogo raczej nie omija ogólne osłabienie spowodowane wysokością, mogą wystąpić bóle głowy i wymioty.

Na szczyt można dostać się dwoma drogami, łatwiejszą od południa i bardziej dziką lecz piękniejszą od północy, robimy obydwie drogi w zależności od wyboru trasy przez uczestników.

Staramy się zapewnić dokładną aklimatyzację, aby powyższe problemy wystąpiły w stopniu możliwie znikomym i nie były przeszkodą w drodze na szczyt. Podczas wyprawy prowadzimy wielorakie szkolenia pracy na linie, autoasekuracji, obslugi czekana i raków itp wiec prosze sie nie martwic ze czegos nie potraficie. Wszystkiego co potrzebne nauczymy.  Od każdego uczestnika wyprawy wymagane jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne. Do wyjazdu radzimy się przygotować, najlepiej poprzez intensywne wędrówki górskie.  

Program drogi południowej

Z Warszawy lecimy samolotem do Moskwy, następnie do Mineralnych Wód i miejscowości Yessentiuki, Piatigorsk na nocleg.

Następnie kolejnego dnia po śniadaniu i po zrobieniu zakupów żywieniowych i gazu jedziemy samochodami do bazy pod Elbrusem od południa, miejscowość Azau. Tu przez następne dni będziemy wchodzić na szczyt.  Nocujemy kolejno w obozach na 3800 i 4300 m.n.p.m.

Kolejny dzień to wjazd  po części kolejką gondolą na 3600, a potem  podchodzimy pieszo, co jest lepsze dla aklimatyzacji do tzw. "boczek"- 3780m. Spędzamy tu 2 noce i kolejnego dnia podchodzimy w okolice  schroniska Prijut (4200m) i Skał Pastuchowa.

Następnego dnia spędzimy nocleg w namiotach w Skałach Pastuchowa skąd zaatakujemy szczyt. Po solidnej aklimatyzacji na wierzchołek wychodzimy około 3 w nocy. Na szczycie jesteśmy ok 11. Po zejściu nocujemy jeszcze jedną noc w namiotach a potem zjeżdżamy kolejką na dół.

Czas wolny po zejściu wykorzystujemy na zwiedzaniu Kaukazu w zależności od czasu który nam pozostał. ( wizyta w Czegetynskich wodospadach, kąpiele w gorących źródłach, wjazd na górę Maszuk i zwiedzanie Piatigorska, uzdrowiskowej miejscowości przy Elbrusie itp. ) Powrót przez Moskwę gdzie ewentualnie zwiedzamy miasto.

Program może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych jakie nas zastaną w górach.

Koszt ok. 5800 zł + ok 470 zł  na wizę ( każdy załatwia indywidualnie w najbliższym konsulacie lub ambasadzie, rejonizacja )

Koszt obejmuje: organizację wyprawy, przeloty samolotem Warszawa - Mineralne Wody -Warszawa , noclegi w hotelach ( istnieje prawdopodobieństwo noclegu w hotelach na dużych podwójnych łóżek zamiast 2 pojedynczych wiec trzeba się z tym liczyć) i na kwaterach oraz w namiotach wysokogórskich, ubezpieczenie alpinistyczne, wyżywienie (dwa posiłki dziennie w miastach, w górach gotujemy sami na kuchenkach, dodatkowo prowiant na drogę jako trzeci posiłek), zezwolenie na zdobywanie szczytu, zezwolenie na wstęp w strefę przygraniczną, rejestrację w OWIR, transfery lotniskowe i przejazdy busem w góry i z powrotem.

Nie jest wliczony  koszt wizy rosyjskiej, vouchera i zaproszenia do Rosji ok 470 zł.

Nie jest wliczony ewentualny alkohol, gaz, wyżywienia na lotniskach, wycieczki fakultatywne np. Czeczenia, wodospady Czegetyńskie, nocleg, transfery i wyżywienie Moskwa )

Porady

Procedury opłat:
Zaliczkę w kwocie 2000 zł należy wpłacić najpozniej na 60 dni przed wyjazdem ( ilosc miejsc ograniczona ), reszta na 15 dni do wyjazdu, wszelkie zwroty pieniędzy w wypadku wycofania się z wyprawy są dokonywane do dnia wyjazdu po potrąceniu kosztów związanych z wyprawą (bilety, ubezpieczenia, pozwolenia itd.).

Potrzebne dokumenty:
Paszport, wiza rosyjska.

Transport:
Samolot, pociąg, bus.

Zakwaterowanie:
Namioty, kwatery prywatne, hotele.

Jedzenie:
Sami przygotowujemy jedzenie na kuchenkach gazowych, bary.

Zdrowie i ubezpieczenie:
Wykluczony jest udział osób z chorobą powodującą, że pobyt na dużej wysokości jest szkodliwy. Uczestnicy objęci są ubezpieczeniem alpinistycznym.

Pogoda:
Temperatury spadają do ok. –20 stopni Celsjusza, silnie operujące słońce.

Extra wydatki:
Alkohol, pamiątki.

Osobiste wyposażenie:

skorupy lub nowoczesne buty termiczne lub ciepłe i grube buty skórzane z ociepleniem termicznym,
2 pary skarpet wełnianych lub innych ciepłych skarpet termicznych,
spodnie polar, spodnie z membraną,
stuptuty,
koszulka oddychająca,
2 bluzy polar lub zamiast jednej lekka puchówka,
kurtka z membraną,
łapawice gore- tex,
bardzo ciepłe rękawice wspinaczkowe lub narciarskie, łapawice, rękawice polarowe na zmianę, czapka,
śpiwór minimum do -15,
plecak 70l, plecak 30l,
okulary na lodowiec,
krem uv,
maska przeciwwietrzna,
rozgrzewacze chemiczne,
menażka, sztućce,
2 rolki papieru,
termos 0,7 l,
przybory toaletowe,
bielizna,
trampki/ sandaył/ trekingowe buty,
czekan, raki, uprząż  lub 6,5 metra taśmy rurowej o średnicy 2,5 cm,
karabinek zakręcany,
pętla z taśmy 50-70cm,
kije teleskopowe,
karimata lub materac sampompujący,
folia NRC, czołówka,
palnik, 0,5 kg gazu do własnego palnika,
zapalniczka (na kamień).