KONTYNENTY

  • Azja
  • Afryka
  • Ameryka Północna
  • Ameryka Południowa
  • Europa
  • Australia
Informacje

Przemierzając Australie oraz Tasmanie lub Nową Zelandie w zaleznosci od programu przeniesiesz się w świat gejzerów, wulkanów i pól zastygłej lawy, w krajobrazów znanych z filmów "Krokodyl Dundie" i "Władca Pierścieni". Zachwyci Cię barwny podwodny świat Wielkiej Rafy Koralowej, a Uluru – tajemnicza święta skała Aborygenów - zaskoczy swoim ogromem.

Oprócz należącej do Korony Ziemi Góry Kościuszki odwiedzimy:

Hong Kong, Malezję lub Singapur gdzie zatrzymamy sie na tzw overstopa na dobę celem zwiedzenia tych wspaniałych miast
Sydney lun Melbourne z jego knajpkami i zabytkami,
Ayers Rock (Uluru),
Stolicę Canberrę,
Wybrzeze nad Morzem Tasmana Naroomę, Eden
w zaleznosci od programu Wielką Rafę Koralową oraz wyspę Green Island w okolicach Cairns,
niesamowite Blue Mountains.

Program wyprawy:

Dzień 1. 
Wylot z Warszawskiego Okęcia w godzinach porannych do Hong Kongu, Kuala Lumpur lub Singapuru.

Dzień 2. 
Ze względu na zmiany czasowe jesteśmy w Azji znowu w godzinach porannych, przejazd na wyspę Lantau, zakwaterowanie w hotelu, przepłynięcie łodzią do głównej części miasta, zwiedzanie, przejażdżka po mieście dwupoziomowym autobusem z otwartym dachem w stylu angielskim, wjazd nocą na Victoria Peak, oglądanie malowniczej panoramy miasta z góry. ( Kuala Lumpur lub Singapur w wersji 2 )

Dzień 3. 
Dalsza część zwiedzania HK, tym razem starsza część miasta, dzielnica Kowloon, jej bazary i świątynie. Obiad w typowej chińskiej dzielnicy. Wylot wieczorem do Sydney.

Dzień 4.
Przylot do Sydney, zakwaterowanie, zwiedzanie głównej części miasta (Harbour Bridge, Darling Harbour), uroczysta kolacja w australijskim klimacie. ( Melbourne w wesji 2 )

Dzień 5. 
Poranny wyjazjd kierunku Thredbo, miasteczka u podnóża Góry Kościuszki, przejazd przez Alpy Australijskie, zwiedzanie Canberry – stolicy Australii. Zakwaterowanie w Thredbo.

Dzień 6. 
Wędrówka na Górę Kościuszki -  najwyższy szczyt kontynentu Australijskiego.

Dzień 7.
Powrót przez miejscowość Narooma wzdłuż Oceanu, malowniczy krajobraz Glass House – formacji skał wystających z Oceanu będzie sprzyjał nastrojowi przy samodzielnym przyrządzaniu przez nas kolacji z kangura. ( alternatywnie miasteczko Eden, oglądamy wieloryby które w tym czasie migrują z Antarktydy )

Dzień 8. 
Powrót do Sydney przez Smocze Skały oraz przez Jervis Bay, gdzie na żywo będziemy mogli obejrzeć w parku narodowym kangury i misie koala. Obiad w Zatoce Wraków (znana z tego miejsca jest turkusowa woda Oceanu).

Dzień 9. 
Przelot na północ do Cairns, miejscowości gdzie króluje Wielka Rafa Koralowa, zakwaterowanie, zwiedzanie miasteczka. ( Ayers Rock w wersji 2 )

Dni 10-12. 
Pobyt na największej rafie koralowej na Ziemi, możliwość wycieczki statkiem na Green Island, nurkowanie z rekinami, zwiedzanie ośrodka kultury Aborygeńskiej oraz wodospadów. Zwiedzanie farmy krokodylów. Wypływamy łodzią ze szklanym dnem na ocean aby podziwiać karmienie ryb. Degustacja pieczeni ze strusia i owcy. ( monolit Uluru wersja 2 )                                               

Dzień 12.
Przelot do Sydney, wieczorny spacer po City ( przelot na Tasmanie lub Nową Zelandie w wesji alternatywnej )

Dzień 13.
Przejazd i wędrówka po magicznych Blue Mountains (formacje skalne 3 Siostry).

Dzień 14. 
Zwiedzanie Sydney (oglądanie wioski olimpijskiej z 2000 r., przejażdżka wodna statkiem po zatoce, płyniemy na Manly Beach, plaży którą upodobali sobie miejscowi, obiad przy dźwiękach muzyki granej przez grajków na Circular Quay, oceanarium, spacerek po Kings Cross, części miasta która jest okryta złą sławą, dzielnica „ czerwonych latarni” mieści się w samym centrum miasta i nigdy nie zasypia.) 

Dzień 15. 
Przelot do Polski.

Alternatywnie, między 5 a 9 dniem możemy udać się do centrum kontynentu do Ayers Rock (Uluru, olbrzymiej formacji skalnej która ma dla Aborygenów znaczenie magiczne). Leżąca w Czerwonym Środku, mierząca 3,6 km długości i wznosząca się na wysokość 348 m n.p.m. skała wyrasta niespodziewanie z piaszczystego, porosłego skrubem podłoża. Ocenia się, że dwie trzecie tego monolitu znajdują się pod powierzchnią piasku.

Podczas zachodu słońca ze specjalnie wyznaczonego do tego celu parkingu można obserwować wspaniały spektakl zmieniających się barw, różne odcienie czerwieni przechodzą w końcu w stonowaną szarość. Ten sam spektakl można obserwować w odwrotnej kolejności i przy mniejszej ilości widzów o świcie.
Skała to jednak coś znacznie więcej niż efektowne widoki. Cały obszar Ayers Rock ma ogromne znaczenie kulturalne dla plemienia aborygeńskiego Anangu, którego kulturę można bliżej poznać odwiedzając doskonałe Uluru-Kata Tjuta National Park Cultural Centre.

Wersja alternatywna (5-9 dzień):

Dzień 5.
Mieszkamy w Alice Springs, w interiorze pojedynczy nocleg w Ayers Rock i Kings Canyon w bazach traperskich pokoje 4-osobowe, łazienka wspólna na korytarzu, ale z basenem kąpielowym i stanowiskami do pieczenia na rożnie (półprodukty kupujemy na miejscu), w Kings Canyon - pokoje klimatyzowane, w Alice Springs, motel z basenem, pokoje 2-osobowe z łazienką;

Dzień 6.
Pobudka przed świtem. Wyjazd na oglądanie Uluru. Fotografowanie kamienia i z kamieniem w tle na różne sposoby. Śniadanie pod Uluru (suchy prowiant). Przejazd do Centrum Kultury Aborygeńskiej.  Następnie wyjazd na odkrycie jeszcze innych świętych gór Aborygenów - Kata Tjuta (Mount Olgas), spacer po słynnej „Dolinie Wiatrów”. Dalej przejazd do Kings Canyon. Nocleg w bazie globtroterskiej. Degustacja win .

Dzień 7.
Wycieczka piesza wzdłuż gardzieli Kings Canyon. Podziwianie przedziwnego tworu natury w jego najciekawszych punktach. Postoje i popasy radujące ciało i duszę. Spontaniczne, bezwiednie wydawane okrzyki zachwytu. Około południa przejazd do stolicy interioru - Alice Springs. Zakwaterowanie. Orzeźwiające kąpiele. Wieczorny rajd po "westernowym" miasteczku. Nocleg.

Dzień 8.
Czas wolny na utrwalenie opalenizny i harce wodne w hotelowym basenie lub fakultatywnie lot balonem nad interiorem. Wyjazd na lotnisko, wylot do Cairns. Przylot, transfer do hotelu. Po południu spacer uliczkami Cairns, gdzie gromadzą się globtroterzy i nurkowie z całego świata. Wieczorem możliwość spędzenia czasu na skocznych tańcach w klubie tanecznym lub przy szklanicy dobrze schłodzonego piwa w pubie.

Kolejną alternatywną wersją jest program gdzie zwiedzanie Australii zaczynamy od Melbourne. To wy decydujecie którędy będziemy przemierzać kontynent i co odwiedzimy.

1. Wylot z Warszawskiego Okęcia przez Doha w Qatarze ( istnieje możliwość tzw overstopa i zostanie na dobę i zwiedzenie tego miasta, w zależności od chęci na początku lub na końcu wyprawy )

Przejazd do centrum zakwaterowanie w hotelu, przepłynięcie łodzią wieczorem po Zatoce Perskiej, zwiedzanie starodawnego bazaru Soug Wagif, spacer po Pearl Qatar

 

2. Przelot do Melbourne do Australii, zakwaterowanie, zwiedzanie głównej części miasta ( Federation Sqare, Królewskie Ogrody Botaniczne, Katedra św. Patryka,
Shrine of Remembrance ) uroczysta kolacja w australijskim klimacie.

 

3. Wyjazd rano przez Jarvis Creek Plateau Regional Park, parku australijskiego nad jeziorami w Alpach Australijskich ( zwiedzanie ) do Thredbo, miasteczka u podnóża Góry Kościuszki. Zakwaterowanie w urokliwym miasteczku Thredbo odpowiednika Naszego Zakopanego tylko w bardziej kameralnej wersji.

 

4. Wędrówka na Górę Kościuszki -  najwyższy szczyt kontynentu Australijskiego. Prosty 8 godzinny trekking bez większych wzniesień, istnieje możliwość do połowy góry wjazdu wyciągiem krzesełkowym

 

7.Powrót  przez South East Forests National Park w Górach Smoczych ( będzie można zaobserwować misie koala i wombaty tasmańskie zamieszkujące te okolice ) i

wzdłuż Morza Tasman do miejscowość Eden nad Oceanem. Malowniczy krajobraz Glass House – formacji skał wystających z Oceanu będzie sprzyjał nastrojowi przy przyrządzaniu przez nas samemu kolacji z mięsa kangura i krokodyla.

 

8.Rano wyruszymy w rejs statkiem po zatoce Twofold gdzie będziemy podziwiać przepływające o tej porze roku wieloryby i delfiny migrujące z Antarktydy.

Po południu w pobliskim parku narodowym na żywo będziemy mogli obejrzeć kangury i misie koala. Przejazd do Fish Ceek. Nocleg

 

9.Zwiedzanie Wilsons Promontory Marine National Park, jednego z najpiękniejszych parków Australii. Powrót do Melbourne, zwiedzanie miasta dla chętnych.

10.Po śniadaniu przelecimy się do centrum kontynentu do Ayers Rock ( Uluru, olbrzymiej formacji skalnej która ma dla Aborygenów znaczenie magiczne ).

Leżąca w Czerwonym Środku, mierząca 3,6 km długości i wznosząca się na wysokość 348 m n.p.m. skała wyrasta niespodziewanie z piaszczystego, porosłego skrubem podłoża. Ocenia się, że dwie trzecie tego monolitu znajdują się pod powierzchnią piasku. Podczas zachodu słońca ze specjalnie wyznaczonego do tego celu parkingu można obserwować wspaniały spektakl zmieniających się barw, różne odcienie czerwieni przechodzą w końcu w stonowaną szarość. Ten sam spektakl można obserwować w odwrotnej kolejności i przy mniejszej ilości widzów o świcie.
Skała to jednak coś znacznie więcej niż efektowne widoki. Cały obszar Ayers Rock ma ogromne znaczenie kulturalne dla plemienia aborygeńskiego Anangu, którego kulturę można bliżej poznać odwiedzając doskonałe Uluru-Kata Tjuta National Park Cultural Centre które to będziemy zwiedzać. Jest to święte miejsce dla miejscowych aborygenów, w jaskiniach u podnóża skały znajduje się wiele malowideł ściennych

 

11.Przejazd i zwiedzanie interioru, niedostępnej części kontynentu znanej nam min. Z filmu „Krokodyl Dundee”. Będziemy podpatrywać krokodyle nad Jeziorem Amadeus, nocleg Kings Canyon w bazach traperskich, wieczorem pod nadzorem miejscowych traperów kolacja sporządzona przez nas ,pieczenia na rożnie (półprodukty kupujemy na miejscu)

 

12.Pobudka przed świtem. Wyjazd na oglądanie Uluru. Fotografowanie kamienia i z kamieniem w tle na różne sposoby. Śniadanie pod Uluru (suchy prowiant). Dla chętnych wspinaczka na monolit 863m.n.p.m.

Przejazd do Centrum Kultury Aborygeńskiej.  Następnie wyjazd na odkrycie jeszcze innych świętych gór Aborygenów - Kata Tjuta (Mount Olgas), spacer po słynnej „Dolinie Wiatrów”. Dalej przejazd do Kings Canyon. Nocleg w bazie globtroterskiej. Degustacja win .

 

13.Wycieczka piesza wzdłuż gardzieli Kings Canyon. Podziwianie przedziwnego tworu natury w jego najciekawszych punktach. Postoje i popasy radujące ciało i duszę. Spontaniczne, bezwiednie wydawane okrzyki zachwytu. Około południa przejazd do stolicy interioru - Alice Springs. Zakwaterowanie. Orzeźwiające kąpiele. Wieczorny rajd po "westernowym" miasteczku.

 

14.Czas wolny na utrwalenie opalenizny i harce wodne w hotelowym basenie lub fakultatywnie lot balonem nad interiorem. Wyjazd na lotnisko, przelot do Melbourne, transfer do hotelu.

 

15.Powrót do Polski

Alternatywnie zamiast interioru wewnątrz Australii miedzy 10 a 14 dniem wyprawy możemy przelecieć samolotem na Wyspę Tasmania

 

Gdybyśmy mogli przekopać prosty tunel przez kulę ziemską z Europy na Antypody, wyszlibyśmy na powierzchnię mniej więcej w tej okolicy. Tasmania leży jeszcze na południe od Australii, a jej powierzchnia jest ponad trzy razy mniejsza od powierzchni Polski.

Tasmania - wyspa u południowo- wschodnich wybrzeży Australii, wchodząca w skład kraju. Tasmania przez wiele lat była odizolowana od świata. Większe ośrodki miejskie powstały tu dopiero w XIX w. Poprzez swoją izolację w czasach brytyjskiego więziennictwa była ona najlepszym miejscem na wywóz więźniów. To tu powstawały najbardziej surowe więzienia, a ludzie odbywający w nich kare musieli przygotować się na najgorsze.

Dziś Tasmania jest urokliwą wysepka, która powoli się rozwija. Nie jest zbyt atrakcyjna turystycznie, ale zapewnia ładne widoki, parki narodowe, itp. Najchętniej odwiedzanym zarówno przez turystów, jak i samych Australijczyków miejscem jest Hobart. Miasto słynie z historycznych budynków, winiarni oraz przepięknej scenerii i portu.

Centrum miasta skupione jest niedaleko portu, którego nazwę z Sullivan’s Cove zmieniono na Macquarie Wharf. Popularnym miejscem na spędzenie czasu, a także gdzie skupia się wiele restauracji, barów i klubów jest Salamanca Square, w soboty odbywa się tu słynny targ Salamanca Market. W Hobart znajduje się najstarszy teatr w Australii - Theathre Royal.

10-14 dzień wyprawy

Przelot do Hobart, zwiedzanie miasta, doki portowe, Salamanca Market,

Zwiedzanie rezerwatu przyrody Bonorong Wildlife Sanctuary, wędrówka kataraktami
Cataract Gorge Reserve, odwiedzimy
Kolonialna Kraina Port Arthur, przejedziemy na Bruny Island przez przesmyk Neck gdzie będziemy podziwiać latarnie morską Cape Bruny Lighthouse, zwiedzimy kopalnie złota Beaconsfield Mine i spróbujemy szczęścia w tym biznesie w pobliskich sztolniach. Powędrujemy Franklin-Gordon Wild Rivers National Park nad Lake Gordon

Powrót do Melbourne

Program nieznacznie może ulec zmianie w zależności od atrakcji jakie napotkamy na naszej drodze.

Co zabieramy:

skarpety (5 zwykłych bawełnianych, 1 grube trekkingowe),
półbuty trekkingowe, sandały lub trampki/adidasy,
spodnie oddychające, bielizna oraz cienka bielizna bawełniana,
kostium kąpielowy,
polar 200,
ABC do nurkowania,
kurtka goretex lub podobna,
czapka, chusta lub czapka na słońce, czołówka, okulary przeciwsłoneczne,
plecak 60 - 80 i 25 - 45 litrów,
krótkie spodnie, długie i przewiewne spodnie i koszulę (zamiast długich i krótkich najlepiej zabrać jedne z odpinanymi nogawkami),
krem uv,
mała butelka lub bidon na chłodne płyny, menażka lub duży kubek, sztućce (nóż i łyżka),
przybory toaletowe, papier toaletowy,
aparat fotograficzny,
igły i nici,
mp3,
paszport,
apteczka.
Koszt: 4900 usd/ osoba, obejmuje:

organizacjęwyprawy, noclegi w hotelach, hostelach i schroniskach młodzieżowych,
ubezpieczenie,
wyżywienie,
przelot do Sydney i z powrotem, przeloty Sydney- Cairns- Sydney ( lub do Nowej Zelandii albo na Tasmanie )   przejazd pod Górę Kościuszki, przejazdy kolejka linową,
wynajęcie auta,
rejs statkiem, 
wstępy związane z atrakcjam.
W koszt nie jest wliczony alkohol i pamiątki.
Cena wyprawy zależna od kursu dolara australijskiego.

Porady

Procedury opłat:
Zaliczkę w kwocie 7000 zł należy wpłacić najpozniej na 60 dni przed wyjazdem, reszta na 30 dni do wyjazdu, wszelkie zwroty pieniędzy w wypadku wycofania się z wyprawy są dokonywane do dnia wyjazdu po potrąceniu kosztów związanych z wyprawą (bilety, ubezpieczenia, pozwolenia itd.).

Potrzebne dokumenty:
Paszport, wiza.

Transport:
Samolot, auto, statek.

Zakwaterowanie:
Hotele, hotele, schroniska.

Jedzenie:
Restauracje, bary, czasami sami przygotowujemy posiłki.

Załoga:
Przewodnik na 10 osób.

Zdrowie i ubezpieczenie:
Uczestnicy objęci są pełnym ubezpieczeniem.

Pogoda:
Dużo dni słonecznych, temperatury najniższe schodzą do 10 stopni Celsjusza.

Extra wydatki:
Napiwki, alkohol, prezenty.